Parodontologie

Jedním z nejčastějších onemocnění dásní a tkání v okolí zubů je parodontitida (dnes známo také pod nesprávným lidovým pojmem paradentóza). Pokud není včas léčena, může vést až k předčasné ztrátě zubů. Hned po zubním kazu je druhým nejčastějším onemocněním ústní dutiny.
Vzhledem k tomu, že příčina tohoto onemocnění je ve většině případech známa, je možno proti němu účinně bojovat. Při použití nejmodernějších postupů a při dobré spolupráci pacienta jsme v léčbě velmi úspěšní.

Projevy parodontitidy

Příznakem bývá často nepříjemný dech (halitosis), k dalším projevům patří ustupující dásně, jejich otoky a krvácení nebo odhalování a viklavost zubů. Mnoho lidí se mylně domnívá, že občasné krvácení dásní při čištění zubů je normální. Zdravé dásně však nekrvácí, jejich krvácení je vždy projevem zánětu. U kuřáků někdy projev krvácení i zcela chybí, proto může onemocnění probíhat dlouho i bez jakýchkoliv vnějších příznaků.

Parodontitidu mnozí pokládají za dědičné onemocnění, které mají po rodičích. To je obecně vžitý omyl, parodontitida má úplně jinou příčinu. U většiny případů se jedná o důsledek špatné dentální péče. Včasné odhalení parodontitidy je možné na základě měření tzv. kapes chobotů (měření prostorů mezi dásní a zubem) parodontální sondou. Při uvedených projevech je nutno podrobit se komplexnímu dentálnímu vyšetření a v případě diagnostikování postižení dásně zahájit doporučenou léčbu.

Příčiny onemocnění

Příčinou vzniku je především špatná technika čištění zubů a z toho vyplývající nedostatečná hygiena. To vede k nahromadění zubního plaku v okolí dásní a tím ke vzniku jejich zánětů. Parodontitida znamená onemocnění postihující dáseň a kost, ve které zub drží. Dochází k odklonu postižené dásně od zubu, kde se následně nahromadí bakterie a plak, který způsobí nepříjemný zápach.

Stádia onemocnění

Onemocnění můžeme rozdělit do čtyř stádií. První stádium se nazývá gingivitis. Poznáme ho podle toho, že dásně při čistění zubů často krvácejí. Druhé, třetí a čtvrté stádium je počátečním, středním a pokročilým stádiem parodontitidy. Infekce již narušila nebo úplně zničila kost, což může vést až ke ztrátě zubu. V léčbě rozlišujeme dva základní postupy.

Postupy v léčbě

Existují obecně dva základní postupy v léčbě, konzervativní a chirurgický. Hlavním cílem obou metod je odstranění příčin zánětu, abychom zabránili ztrátě zubu.

KONTERVATIVNÍ METODA - U raných stádií parodontitidy volíme po dohodě s klientem konzervativní metodu léčby. Ta je velmi šetrná, ale účinná pouze v počátečních stádiích onemocnění. V pokročilých stádiích je pak doplňkovou metodou před léčbou chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje především odstranění zubního kamene a plaku ručně nebo v kombinaci s ultrazvukem a laserem. Paralelně učíme pacienta správným návykům ústní hygieny.

CHIRURGICKÁ METODA - Pokud nánosy plaku a zubního kamene není možno důkladně odstranit konzervativní metodou, volíme cestu chirurgickou. Při ní se chirurgicky za použití lokální anestezie dostáváme do míst, která jsou konzervativní cestou nepřístupná. I v tomto případě je cílem odstranění příčin zánětu a snaha zamezit ztrátě poškozených zubů.

Metody prevence

V současné době existují efektivní metody prevence. Její zanedbání a následné poškození zapříčiněné touto chorobou je ve většině případech nezvratné. I když jsou preventivní postupy jednoduché, bezbolestné a zaberou jen pár minut, většina lidí je neprovádí. Metody prevence Vám rádi poradíme.

© 2014 Zubní ordinace MUDr. Kutáčová | Design by: RN | Valid XHTML | CSS