Jawonis

Jawonis je anglický plnokrevník, který se narodil 19.1.1998 v Polsku, mamince Jowitaně a tatínkovi Special Power. Má také jednoho staršího pravého bratra, který se jmenuje Jubil.

Když se trochu vyskákal jako hříbě, byl jako velmi nadějný dán k výcviku pro dostihový sport. Protože je hodně živý, také dostihy byly něco, co ho velmi zajímalo. Běhal na různých distancích a byl dokonce ve své kategorii vyhlášen jako nejrychlejší dostihový kůň roku v Polsku.

Za mnohasettisícovou částku byl prodán do České republiky, kde už se mu ale tolik nedařilo. Bylo to především proto, že u nás se běhají jiné distance a dlouho se nedařilo najít tu pravou. Když už to vypadalo, že si zvykl a že bude sbírat vítězství, přišlo zranění. A to takové, že už musel bohužel na dostihy zapomenout.

Po vyléčení jsem jej zakoupila já. Protože se amatérsky zajímám o parkurové skákání, a Jawonis je moc šikovný a chytrý kůň, dohodli jsme se, že to zkusíme.

Zpočátku nám to moc nešlo, protože stavba těla a svalová hmota plnokrevníků jsou přizpůsobeny šlechtěním především pro dostihy, ale trénink dělá zázraky.

Naším prvním trenérem byl Ladislav Masár v Antošovicích, který dokonce s Jawonisem vyhrál i nějaký závod. Šlo sice jen o zetko, ale vítězství je vítězství.

Asi po roce jsme se přestěhovali do Opavy Kateřinek, kde se nám věnoval Radek Šídlo. Výkonnost Jawonise se postupně zlepšovala a s Radkem skákal i několik závodů stupně ZL, L a dokonce jeden stupně S. Na rok jsme se přesunuli do Otic u Opavy a potom zase na tři roky do Kateřinek, kde jsme trénovali s Jiřím Zwingerem a o Jawonise se vzorně každý den starala Dudu, která jej také vodila ven.

Jak jde Jawonis do let, stává se klidnějším i když i tak mě někdy shodí nebo si zablbne. Nejraději má vyjížďky po okolí, taky si rád zavzpomíná na období, kdy běhal dostihy, a řádí v ohradě. A rychlý tedy je. Na závodech jsme měli obvykle jeden z nejrychlejších časů, což je ale spíše na škodu, protože buď shodíme nějakou překážku nebo čas není tím rozhodujícím ukazatelem. Trenér ale říká, že to všechno zvládneme. A také že ano. Jawonis s Honzou Zwingerem získal velká vítězství a také já jsem si dojela pro nějakou tu bednu.

Pokud byste nás někdy potkali, musíte dát Jawonisovi nějaký pamlsek, cukr nebo nějakou jinou sladkost, protože Vás jinak prošacuje a najde vše, co před ním schováváte.

Dnes je Jawonis ubytován v Mořkově, kde odpočívá, trénuje s Jiřím Zwingerem a chystá se na restart své slavné závodní kariéry.

© 2014 Zubní ordinace MUDr. Kutáčová | Design by: RN | Valid XHTML | CSS